Ev Yapımı Doğal Elma Sirkesi

Sosyal ağında paylaş:

Ya da linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

1 adet 5 lt’lik ağzı geniş cam kavanoz kullanacağınız kavanoz, elmaları içine bölerek
2 kg tercihen Amasya Elması (küçük ve kokulu)
6 tane nohut
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 çay kaşığı tuz
1 çay bardağı organik/doğal elma sirkesi ya da yerine sirke anası kullanabilirsiniz Sirke anası kullanacağınız zaman, sirke kullanmanıza gerek yoktur
yeteri kadar içme suyu
kavanozun ağzını kapatmak için tülbent ve tülbenti tutturmak için bir ip ya da lastik

Ev Yapımı Doğal Elma Sirkesi

Elma sirkesinin kilo vermeye etkisi alkali özellikleri ile yağ yakımını kolaylaştırdığı ve mevcut glikozun karaciğer tarafından kullanılmasını arttırdığı içindir. Elma sirkesi kan glikozunu azaltır. Akşam yatarken içilen 1 bardak doğal elma sirkeli su hem sabah idrarını alkali yapar hem de idrar yollarını temizler." Dr. Ayşegül Çoruhlu

8 Kasım 2013

Özellikler:
  • Glutensiz
  • Şekersiz
  • Sütsüz
  • Vegan
  • Vejeteryan
  • Yağsız
  • Yumurtasız

Aynı mantıkla, dilediğiniz meyvelerin sirkesini yapabilirsiniz :) Elma sirkesini ya da yaptığınız sirkeden ayırdığınız sirke anasını, farklı meyvelerin sirkelerini yaparken kullanmanızda hiçbir sakınca yok. Aklınızda bulunsun :)

  • Orta

Malzemeler

Açıklamalar

Paylaş

ev_yapimi_dogal_elma_sirkesi-1_d2cb2f54e21c3678a86bf4e6b49d99de

Son yıllarda doğal olan, herhangi bir işleme maruz kalmayan, evde kendi imkanlarımızla yapıp kullandığımız herşeye daha fazla ilgi gösterir olduk. Bir nevi eskiye dönüş yaşıyoruz aslında. O kadar yapaylaştık ki, kendimize doğal hayatlar yaratmaya çalışıyoruz bir yandan da. Ben de elimden geldiğince ve olanaklar dahilinde bu çok sevdiğim akıma ayak uydurmaya çalışıyorum.

Sirkeyi yalnızca salata sosu olarak kullanıyorsanız, emin olun çok şey kaybediyorsunuz. Geçenlerde çok sevdiğim bir arkadaşımla kahve içmek üzere buluştuk.

Bana bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne artık elma sirkesi koyduğundan, kararan tencere tavalarını sirkeyle ovup parlattığından, mikrop öldürücü ve antiseptik özelliğinden dolayı taş zemin temizliğinde bile sirke kullandığından ve evde doğal olarak sürekli bir sirke tüketimi olduğundan, kendi sirkesini kendi yaptığından bahsettiğinde gözlerim faltaşı gibi açık onu dinler buldum kendimi 🙂

Sonrası malum, pazardan 5 kilo Amasya Elmasıyla dönüp iki farklı yöntemle kendi elma sirkemi kendim yapmaya koyuldum 🙂 Tek sıkıntısı, Vanilya Özütü’nde olduğu gibi, sirkenin de olgunlaşması için yaklaşık 2-2.5 ay süreyle beklemek gerektiği. Onun haricinde tüm işlem toplamda 1 saati geçmiyor bile.

 

Sirke Anası

Tam anlamıyla bir sağlık kaynağı olması sebebiyle ben en yalın haliyle elma sirkesini seçtim. Yoksa dilediğiniz meyveden, dilediğiniz aromaları (kurutulmuş soğan, sarımsak, nane vs. gibi) kullanarak sirke yapabilirsiniz (ama tadını tamamen değiştirmemeleri için 3-4 gün sonra içinden almakta fayda var). Böğürtlenin bile sirkesi var, siz düşünün 🙂

Elma sirkesini tercih etmemin bir diğer nedeni de, kendisini çok severek takip ettiğim Pilates uzmanı Sevgili Umay Villa‘nın bizlerle paylaşmış olduğu “Metabolizma İçeceği“. Tarifini ve Kullanımını kendisinin de izniyle sizlerle paylaşıyorum:

METABOLİZMA İÇECEĞİ:

Metabolizma hızını arttırmak yağ yakımını arttırmak demektir. Günlük olarak hazırlayıp, SABAH UYANINCA İLK OLARAK bunu için..
-1 bardak ılık su

-1 çay kaşığı bal

-1 çorba kaşığı organik elma sirkesi

– yarım limon suyunu karıştırın ve yudum yudum için

Sirkedeki asıl hikaye, meyvenin içindeki şekerin (fruktoz) hamarat bakteriler tarafından fermente edilip, ilk önce alkole daha sonra da asetik asite dönüştürülmeleri. Bu işleme sirkeleşme deniyor. Sirkeleşme ise, sirke bakterisi denen bir mikroorganizmanın yaptığı bir çeşit mayalanma. Kullandığınız meyve ne kadar tatlıysa, sirke de o kadar güçlü oluyor. Çalışabilmeleri için havaya ihtiyaç duyan bakterilere de uygun ortam sağlamak gerekiyor tabii. Bunun için, sirke kuracağınız kavanozun geniş ağızlı olması önemli. Havanın rahatlıkla içeri girip çıkması için de kavanozun ağzını kapakla değil, muhakkak ve mutlak surette, çift kat yapılan bir tülbenti (temiz bir gazlı bez de işinizi görür) ip ya da lastik yardımıyla bağlayarak kapatmak gerekiyor. Bundan sonrası bekleme süreci 🙂

Sirkenin mayalanabilmesi için ılık ve loş ya da karanlık bir ortam sağlamanız gerekli. Bu sebeple, elma sirkesi yapmaya başlamak için en ideal mevsim Sonbahar’ın Ekim ve Kasım ayları. Sirkenin fermente olabilmesi için en uygun ideal sıcaklık ise 15-25 Santigrat °C arası. Fırından uzak, karanlık ya da gölgede kalmış bir mutfak dolabı ya da kiler, saklama için en uygun ortamlar. Sirkenizi, her gün mutlaka bir kez temiz bir tahta kaşığın sapıyla alttan üste doğru iyice karıştırın çünkü -daha önce de bahsettiğim üzere- ne kadar çok havayla temas ederse, bakterilerin çalışabilmeleri için o kadar çok fırsat tanımış oluyorsunuz. Kavanozun ağzını tülbentle değil de kapakla sıkı sıkıya kapatmak, kavanozu uygun ortamdan farklı bir ortamda bekletmek ve günlük karıştırma/havalandırma sürecini atlamak ise, çoğunuzun başına geldiği üzere, sirkenin “sineklenmesi”ne sebep oluyor. Bu sebeple, özellikle bu noktalara dikkat edelim!

Sirke yapımı için bilinen 4 temel yöntem var. Ben bunlardan 1- Parça Elma ile yapılanı ve 2- Elma Suyu ile yapılan iki yöntemi denedim ve kesinlikle “Parça Elma” yöntemini tavsiye ediyorum. No Risk!! Bu yüzden, daha önce paylamış olduğum “Elma Suyu” yöntemini siliyorum. Bunu, tadı, berraklığı ve pratikliği sebebiyle kesinlikle tek geçerim 🙂

ev_yapimi_dogal_elma_sirkesi-2

(Visited 1.513 times, 2 visits today)

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Adımlar

1

Elmaları iyice yıkayıp kuruduklarından (fermantasyonun başlayabilmesi için elmaların üzerindeki doğal flora önemli. Bu sebeple kuru olmalarını istiyoruz) emin olduktan sonra kabukları ve çekirdekleriyle beraber dörde ya da altıya bölüp kavanoza doldurun (ilk 10 gün, bu kavanoza yemediğiniz elmaların sapını, kabuğunu, çekirdeğini ekleyebilirsiniz).
Dilimlenmiş elmalar kullanacağınız kavanozun yarısına kadar gelmeli. Bu mantıkla, elma/kavanoz ölçüsünü kendiniz de ayarlayabilirsiniz.

2

Elmaların üzerine tuz, şeker, sirke (yerine sirke anası kullanabilirsiniz) ve nohutları ekledikten sonra kavanozu ağzından 3-4 parmak boşluk bırakacak şekilde (gaz çıkışını engellememek için ağzına kadar doldurmayın) "oda sıcaklığında" içme suyu ile doldurup, ağzını, iki kat yaptığınız bir tülbentle örtüp, lastikle ya da bir ip ile bağlayarak sabitleyin (fotoğraflardaki görüntü sizi yanıltmasın, elimin altında tülbent olmadığı için kavanozları şimdilik kapaklarıyla çekmek durumunda kaldım. Ama siz kapak kullanmayın lütfen)

3

Kavanozunun üstüne sonradan unutmamak için, o günkü tarihi yazıp nemsiz, direkt güneş ışığına maruz kalmayan bir kilere ya da erzak dolabının içine kaldırın. Bundan sonra, elmalar suyun altına çökene kadar, her gün düzenli olarak -tercihen sabah/akşam- temiz bir tahta kaşık yardımıyla kavanozu birkaç kez karıştırın. Bu süreç tahmini olarak 2-3 haftayı buluyor, aklınızda olsun.

4

Elmalar suyun altına çöktükten sonra artık karıştırmayı bırakabilirsiniz. Sirkenizin üzerinde tüle benzer bir şey oluşmaya başlarsa, korkmayın :) O, henüz bebek bir sirke anası :)
Gelişip, oluşumunu tamamlamaya başladığında aynı elmalar gibi suyun altına çökecek. Siz de o zaman, sirke anasını kavanozun içinden bir kaşık ya da kepçe yardımıyla çıkarın ve sirkeyi kalan tortularından ve posasından arındırmak için bir tülbent yardımıyla süzüp temizleyin.

5

Şimdi, süzdüğünüz sirkenin bir tadına bakın. Bakalım, olmuş mu? Sirke gibi keskin bir tat aldıysanız, artık şişelere doldurup ağzı kapalı olarak loş bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Bu noktadan itibaren sirkedeki fermantasyon devam edecektir ama siz dilerseniz hemen kullanmaya başlayabilirsiniz :)

6

Yok, sirkeniz henüz daha kıvama gelmemişse (keskinleşmemişse) süzdükten sonra yine aynı kavanoza aktarıp, posasını çöpe atın. Sirkeden ayırdığınız kendi anasını da kavanozun içine bırakın. Yine bir önceki sefer yaptığınız gibi ağzını tülbentle kapatıp, fermantasyonun devam etmesi için kavanozu erzak dolabındaki/kilerdeki yerine kaldırın. Bundan sonraki bekleme süreniz ise, bu zamana kadar geçen süreyle hemen hemen aynı olacak. Sirkenin keskinliği ve tadı, geçecek olan süreyi belirleyecek. Sirke keskinleşip, istenilen kıvama geldiği zaman, sirkeyi tülbentten geçirip kapaklı cam bir şişeye aktarıp, ağzı kapalı olarak tercihen 15-25 derece sıcaklıkta, nemsiz, güneş almayan bir mutfak dolabı/kiler içine kaldırın fermente olmaya devam edebilmesi için dinlenmeye bırakın. Sirkeyi süzdüğünüz tarihi de bir yere not alın ya da kavanozun üzerine yapıştırın. Bu aşamada kavanozun içine eser miktarda tuz atabilirsiniz. Ve dilerseniz sirkenizi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ama unutmayınız ki, sirkenizin lezzeti dinlenme süresiyle doğru orantılı olacaktır :) Bu sebeple, lezzeti dinlendikçe artacaktır da diyebiliriz :)

7

Sirkeden ayırmış olduğunuz sirke anasıyla hemen başka bir sirke kurabilirsiniz, aman sakın atmayın :)

8

Şefin Notu: Ev yapımı sirke, piyasada satın almış olduklarınız kadar berrak olmayacaktır. Bu görüntüsü sizi üzmesin sakın :) Zamanla, şişenin dibine tortu bırakacaktır. Ben bu haliyle kullanmayı seviyorum ama siz kullanırken isterseniz süzgeçten ya da tülbentten geçirebilirsiniz :)

9

Sıhhat ve Afiyetle... ♥

önceki
Ev Yapımı Fesleğen Pesto
sonraki
Mini Muffin Ekmek
önceki
Ev Yapımı Fesleğen Pesto
sonraki
Mini Muffin Ekmek

5 Yorum Yorumları Gizle

Merhaba
Bugün ljutenica tarifinizi denedim közlediğim için sanırım oldukça zahmetli oldu ama tadına bayıldımm.
Bir sonraki hedefim de bu tarifiniz olacak ne zamandır yapmayı planlıyordum.
Güzel ve doğal tarifleriniz için teşekkürler♥

Merhaba Elif Hanım, Lutenitsa yapımı zahmetli ama yemesi çok ayrı bir lezzettir. Eminim bütün kış, keyfini doya doya çıkaracaksınız ve tüm zahmetlerime değdi diyeceksiniz. Elma sirkesi için tam zamanı, ben de bugün yarın başlamayı düşünüyorum 🙂
Sevgilerimle
Pınar

Merhaba,
Tarifte nasıl yapılacağını anlattım. Sirke anası kullanmanız gerekmiyor. Sirke anasının nasıl üretildiğini de yazdım.
Sevgiler

Tarif çok net ve anlaşılır olmuş . Teşekkürler. Ben de yaklaşık 7 yıldır kendi sirkemi kendim yapıyorum. Ben hem sirke hem de sirke anası koyuyordum . Bundan sonra sirke anası koyarım. Evde kavanozlarda hem elma hem üzüm sirkesi anaları var . Atmaya kıyamıyorum. Sabun kalıbı gibi oldular. Bunların bir ömrü var mı acaba?

Yorum ekleyin