Fırında Patatesli Antrikot

Sosyal ağında paylaş:

Ya da linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kaç Kişilik? :
4-5 dilim antrikot (yaklaşık 3 cm kalınlığında kesilmiş)
1 kuru soğan
1/2 çay bardağı süt
1/2 çay bardağı sızma zeytinyağı
1 dal taze biberiye (yalnızca yaprakları ayrılmış ve incecik kıyılmış)
1 diş irice sarımsak (incecik kıyılmış)
Öğütülmüş tuz/karabiber

Fırında Patatesli Antrikot

23 Eylül 2014

Özellikler:
  • Glutensiz
  • : 40
  • 4 Kişilik
  • Kolay

Malzemeler

Açıklamalar

Paylaş

firinda_patatesli_antrikot-1_fd6e25255acc66061e77aa88b3576006

 

Çok etobur bir aile olmadığımızı gerek yayınladığım tariflerden, gerekse beni artık az çok tanıyor olduğunuzdan tahmin edersiniz:) Çocukların da protein ihtiyaçlarına destek olmak adına, haftanın belirli günlerinde -köfte haricinde- 🙂 hepimizin damak tadına uygun bir et yemeği pişirmeye özen gösteriyorum 🙂

Elinizin altında iyi bir döküm demir tava ya da ızgaranız (grill) varsa (ki yoksa, bence artık bir tane almanın zamanı geldi) bu tarifi kolaylıkla yapabilirsiniz. Yanına -tariflerini çok yakında ayrı ayrı yayınlayacağım- Hollandaise, Tane Hardal ve özellikle et yemeklerinde kullandığım Kuru İncir Sosu feci yakışıyor.

Taze Biberiyeli Fırında Patates ya da Fırında Peynirli Közlenmiş Patlıcan ile de servis yapabilirsiniz Damak zevkinize uygun bir garnitür seçimi yapacağınızdan kesinlikle eminim ♥

İyi bir et pişirmenin püf noktasının, eti önden marine etmek olduğunu artık hepimiz az çok biliyoruz. Bu işlerden profesyonel olarak anlamasam da, asitli yapıları sayesinde, hem etin sinirlerini çürüterek yumuşattıkları ve hem de lezzet kattıkları için süt, soğan suyu ve zeytinyağı gibi malzemeler kullanılır. Asit yerine gaz içerdiği için ise, limon suyu pek tercih edilmez. Taze biberiye, taze kekik, tane karabiber de, marine esnasında ete hoş bir aroma verir. Zamanınız varsa eğer, hazırladığınız marine sosuna yatırdığınız etleri, buzdolabında 6-8 saat – 2 gün arası ağzı kapalı olarak dinlendirebilirsiniz. Marinasyon, etin bozulmadan uzun süre muhafaza edilmesine yardımcı olduğu kadar, daha lezzetli olmasının en önemli aşamasıdır. Ancak, pişireceğiniz zaman etleri “oda sıcaklığına” getirmeniz gerekir. Bu yüzden, pişirmeyi düşündüğünüz zamandan önce marinasyon için muhakkak zaman ayırınız.

Ekleyebileceğim diğer önemli noktalar ise, etin kesinlikle dövülmemesi, mermer görünümlü olmasına dikkat edilmesi (yağ dokusunun, ete homojen olarak karışmış olması) ve etin direk olarak üzerine tuz serpilmemesi gerektiği. Bir de tabii eti mühürleyerek pişirmek var ki sırf bu yüzden bile bir döküm demir tava almanız gerekebilir:)

Et, ocağın üzerinde “iyice kızdırılan yağsız tava“nın üzerine alınarak, her iki tarafı da (kalınlığına göre süre kısalabilir ya da uzayabilir) 3’er dakika olmak üzere toplam 6 dakika kadar pişirilir (etin yüzeyinde ızgaranın şerit izlerinin çıkması, etin çevrilme zamanı için iyi bir göstergedir). Etiniz yağlıysa eğer, bu süre biraz daha kısalabilir ama siz eti kontrol ederken üzerine bastırmamaya ya da kesmemeye dikkat edin. Bu yüzden silikon ya da tahta bir spatula kullanmanızda fayda var (maşa eti sıkıştırabilir).

Fotoğraflarda gördüğünüz Biberiyeli Patatesleri, et bir yandan ocakta mühürlenirken fırına verdim ve patatesleri çevirme zamanı geldiğinde de fırından çıkarıp (hemen hemen süreleri birbirlerini karşılıyor) mühürlenen etlerle birlikte yeniden fırınladım (8-10 dakika kadar). Bu şekilde hemen hemen aynı sürelerde hazırlayacağınız bir ana yemeğiniz ve bir de garnitürünüz olacak 🙂 (Ne de olsa devir pratiklik devri :))

 

(Visited 806 times, 3 visits today)

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Adımlar

1

Öncelikle kuru soğanı rendenin ince tarafıyla rendeleyip, ince bir süzgeç kullanarak suyunu ayırın (yalnızca suyunu kullanacağız)

2

Süt, zeytinyağı ve soğan suyunu bir kasenin içinde karıştırıp, içine biberiye ve sarımsakları ilave edin (bu esnada öğütülmüş tuz ve karabiberini koyabilirsiniz; Ya da etler piştikten sonra direk üzerine öğütebilirsiniz)

3

Biftekleri birbirinin üzerine gelmeyecek şekilde -tepsi olabilir- dizip, üzerlerine hazırlamış olduğunuz marine sosunu döküp, etlere iyice yedirin (yukarıda anlattığım şekilde) ve ağzı kapalı olarak buzdolabında dinlenmeye alın (ara sıra çıkarıp ters yüz edin)

4

Marine ettiğiniz etleri pişirmeden önce oda sıcaklığına getirin ve bu arada da fırını 220 derecede önden ısıtın (biberiyeli patates yapıyorsanız, zaten patatesleriniz de fırında pişiyor olacaklar)

5

Tavanızı yağsız olarak ocağın üzerine alıp, önden iyice ısıtın

6

Etlerin her iki tarafını 3’er (kalınlığına göre 2 ya da 4 dakika olabilir) dakika olmak üzere ellemeden pişirin ve ocağın altını kapatın

7

Bu şekilde mühürlenen etleri, önceden ısıttığınız fırında 8-10 dakika (ben biberiyeli patateslerle birlikte harmanlayıp) daha pişirin ve yanına arzu ettiğiniz bir sos ile birlikte, çok bekletmeden, sıcak olarak servis edin (etler soğursa sertleşir ve sonradan ısıtıp yemek de çok keyifli olmaz)

8

Fırında Peynirli Patlıcan ile de denemeyi unutmayın!!!... Afiyet Olsun ♥

önceki
Fırında Peynirli Közlenmiş Patlıcan
sonraki
Fırında Taze Biberiyeli Patates
önceki
Fırında Peynirli Közlenmiş Patlıcan
sonraki
Fırında Taze Biberiyeli Patates

Yorum ekleyin