0 0
Tuzlu Karamel Sos

Sosyal ağında paylaş:

Ya da linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

1 cup toz şeker (%100 Şeker Pancarından üretildiği için Torku Marka kullanıyorum)
90 gr tuzlu tereyağı (küp küp doğranmış ve kullanılacağı zamandan en az 30 dakika öncesinden oda sıcaklığına alınmış)
1/2 cup krema (Hala SEK marka kullanmayı tercih ediyorum)
1 çay kaşığı tuz

Tuzlu Karamel Sos

Özellikler:
  • Yumurtasız
  • : 20
  • Orta

Malzemeler

Açıklamalar

Paylaş

tuzlu_karamel_sos-1_f6b9e90e7cb7c747b9aac265ea880ca0
Tuzlu olsun ya da olmasın, çoğumuzun korkulu rüyasıdır Karamel Sos yapmak. Ya şeker yanarsa, ya erimezse, ya içinde takır takır kalırsa, ya dibi tutarsa, ya rengini tutturamazsam gibi uzayıp giden korkular yüzünden (ki bu korkuları bizzat yaşamış biri olarak konuşuyorum) denemeye cesaret edemeyiz çoğu zaman. Ya da pes edip tamamen kapatmışızdır karamel defterini 🙂

Yine bir gün internette -belki de son kez- özellikle “tarçınlı rulo çöreklerim” ile birlikte kullanmak istediğim karamel sos tarifi ararken, yabancı kaynaklar dahil bir çok blogda gezinti yaptım.

Karamel sosun bana göre olmazsa olmazı ve aynı zamanda da tek riskli malzemesi (doğru zamanda ve doğru şekilde eklenmezse, şekerin katılaşma riski olduğu için) olan “tereyağı”nın hiç kullanılmadığı bir kaç tarife de denk geldim.

Denemek ve denememek arasında gidip gelirken, tam da istediğim gibi -fotoğraflarla adım adım anlatılan- tereyağlı şahane bir tarif buldum ve “Adım Adım Karamel Sos“u, altındaki yorumlardan da cesaret alarak, tam da o dakika denemeye karar verdim :) 

“Ben sosyal alkoliğim Sevim” sloganıyla bir de Instagram hesabı (zarpandit) var Sevgili Kakaolu Pasta’nın :) Bu siteye ara ara bakıp, mutfakta ilham alacağınız harika tariflere göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

 

Not: Tuzlu (Salted) Karamel Sos yapmayı istediğimden, tuzlu tereyağı kullandım ve sosu ateşten aldıktan sonra içine 1 çay kaşığı tuz ilavesi yaptım! 

 

Lütfen, başlamadan önce, yukarıda vermiş olduğum linke tıklayarak, fotoğrafları ve açıklamaları dikkatle okuyun! Cup ölçüleri için: Ölçü Rehberim‘den faydalanabilirsiniz..

tuzlu_karamel_sos-2

 

Print Friendly, PDF & Email
1.617 kez ziyaret edildi. Bugünkü ziyaret sayısı: 1 visits today

Adımlar

1
Tamamlandı

Tercihen paslanmaz çelik, kalın tabanlı yüksek/derin bir tencerenin içine toz şekeri alarak, tahta kaşık ya da metal çırpıcı ile eritmeye başlayın

2
Tamamlandı

Şeker kristalleşmeye başladıkça bir yandan da erimeye devam edeceğinden, şekerler tamamen eriyene kadar yılmadan karıştırmaya devam edin (içinde topak kalmamalı)

3
Tamamlandı

Kabın kenarlarına yapışan şekerler için: Silikon olmayan bir mutfak fırçasını ılık suya batırıp iyice süzdürdükten sonra tencerenin kenarlarına sürerek eritebilirsiniz ama açıkçası ben onlarla hiç uğraşmadım.

4
Tamamlandı

Kenarlara yapışmayan diğer şekerlerle çalışmaya devam ettim :)

5
Tamamlandı

Şekerin yanma riski olduğu için tencereyi arada ocaktan alıp karıştırmaya devam edebilirsiniz (kollarınızın biraz sağlam olması gerekiyor. Açıkçası benim bile onca spora rağmen kolumun epey ağrıdığını itiraf edeyim :))

6
Tamamlandı

Şeker tamamen eridikten sonra rengi bildiğiniz “amber” rengi olmalı (nasıl güzel bir renktir o da ayrı bir konu.. Bir ara saçlarım tam da bu renkti ahhhh, özlemiyor değilim….)

7
Tamamlandı

Küp küp doğradığınız tereyağını “çabucak” ve “hızlıca” “tamamen erimiş şekerin” içine bir çırpıda ilave ederek hemen karıştırın (burası mühim!) (Tereyağının sıcak şekerle olan temasından kaynaklanan bir sıçrama ve köpürme olacaktır, aman dikkat! Tencerenin dibinde durmayın, özellikle yüzünüzü geride tutun)

8
Tamamlandı

Tereyağı tamamen eridiği zaman rengi gerçekten daha da mükemmelleşecek ve tam istediğiniz kıvama gelecek

9
Tamamlandı

Köpürmeler azalmaya başladığında “azar azar” kremayı eklemeye başlayın ve karıştırmaya devam edin

10
Tamamlandı

Krema, homojen bir şekilde karıştığı zaman, daha da yoğunlaşması için çok fazla karıştırmayın çünkü sosu ocaktan aldıktan sonra zaten soğudukça katılaşmaya başlıyor (kaskatı bir sosumuz olsun istemeyiz)

11
Tamamlandı

Ocaktan aldığınız sosun içine 1 çay kaşığı tuzu ekleyip iyice karıştırın ve bir süre oda sıcaklığında beklettikten sonra 250 ml’lik kapaklı bir kavanoza alın

12
Tamamlandı

Bu sosu buzdolabında, ağzı kapalı olarak 2 hafta boyunca saklayabilirsiniz :) Cevizli & Tarçınlı Çörek, Cheesecake, Bilumum Kek ve Pasta’ların üzerine şahane gidiyor :) Ha bir de Profiterol ile denemeyi unutmayınız lütfen♥

13
Tamamlandı

Kullanacağınız zaman -tercihen mikro dalga fırında- 20 saniyelik sürelerle kontrol ederek (süreyi uzun tutarsanız, sos kaynayıp birden taşabilir çünkü (başıma geldi ondan söylüyorum: Bakınız şekil 1-A :)) ısıtın. Tuzlu yapmak istemeyenler için belirtmeye gerek var mı ama yine de yazayım: Tereyağını tuzsuz seçin ve 1 çay kaşığı tuzu eklemeyin :)

14
Tamamlandı

Şefin Notu

"Cheesecakeler, pastalar ve çöreklerin üzerine sos olarak kullanabilirsiniz..."

Yapanlara şimdiden afiyet olsun.. Yeni sloganımız “Kim korkar Karamel Sos yapmaktan”:)... ♥♥♥

Pınar

Doğma büyüme Ankara’lı. Evli, iki çocuk annesi ve çalışıyor. Evine, ailesine ve mutfağa düşkün, tipik bir Yengeç burcu. devamı...

Tarif yorumları

Bu tarif için henüz bir yorum bulunmuyor, yorum yazmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.
önceki
Cevizli ve Tarçınlı Rulo Çörek Tarifi
sonraki
Tahinli Piyaz
önceki
Cevizli ve Tarçınlı Rulo Çörek Tarifi
sonraki
Tahinli Piyaz

Yorum ekleyin