Ev Yapımı Vanilya Özütü

Sosyal ağında paylaş:

Ya da linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Not: Ölçüler, 240 ml hacmindeki bir su bardağına (cup) göre verilmiştir 1 su bardağı Vanilya Özütü için (yaklaşık 30 kullanım)
Vanilya Özütü Malzemeleri: 3-4 adet vanilya çubuğu (aktarlardan ya da internetteki bazı sitelerden temin edebilirsiniz).
3-4 tane (Vanilyaların taze olmasına, çok sert olmamasına dikkat edin. Ben üzerinde tarih olan ve cam şişede kapakla muhafaza edilen vanilyaları tercih ediyorum) Vanilya Çubuğu
1 su bardağı (240 ml) 1 cup (240 ml) iyi kaliteli bir çeşit votka Votka

Ev Yapımı Vanilya Özütü

22 Ekim 2013

Özellikler:
  • Glutensiz
  • Sütsüz
  • Vegan
  • Vejeteryan
  • Yağsız
  • Yumurtasız
  • : 2 ay
  • Kolay

Malzemeler

Açıklamalar

Paylaş

ev_yapimi_vanilya_ozutu-1_1f5f0b8fb75f19af0e5ec945079a610f-1
Sıra, merakla beklenen Vanilya Özütü nasıl yapılır? sorusunun cevabına geldi 🙂 Aslında dosyam çoktan hazırdı da öncesi ve sonrasını fotoğraflayabilmek için, vanilya özütünün bekleme süresi olan 2 ayın bitmesini bekledim, ve bitti 🙂

Sizlere uzun uzun ansiklopedik bilgi vermeyeceğim, ama bilmeniz gereken bir küçük detayı paylaşmak isterim. Vanilya Özütü’nün alkol ile yapılıyor olmasından kaynaklı bir ön yargı oluşmasın kafanızda. Bu bir alkollü içki değil. Alkolle hazırlanan, vanilyayı yaklaşık 1 senelik süre boyunca bozulmadan ve doğal olarak saklayabileceğiniz bir solüsyon.

Yiyecekler fırında kaldığı sürede, ısıya maruz kaldığından, içindeki alkolün tamamı uçar ve yalnızca aroması kalır. Bu nedenle, çocuklarınız için hazırlayacağınız her türlü gıdada güvenle kullanabilirsiniz. Bu, aslında tüm alkollü yemeklerde geçerlidir. Şarapla pişirilen çoğu sos ve yemeğin içinde asla alkol kalmaz. Sizin aldığınız, yalnızca şarabın aromasıdır:)

Sonuç itibariyle, poşete toz halinde girmiş ve üzerinde “Vanilin” adı altında satılan tüm ürünler “sentetik” ve “işlenmiş”tir. Bu sebeple size, maliyeti raflarda satılan fiyatlardan çok daha düşük ve doğal olarak hazırlanmış “vanilya ekstresini (özütü)” evinizde hazırlamanızı öneriyorum. Sonuçtan asla pişman olmayacaksınız 🙂

 

ev_yapimi_vanilya_ozutu-3

(Visited 832 times, 1 visits today)

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Adımlar

1

Vanilya Özütü Yapılışı:

Vanilya çubuklarını, ucu keskin bir bıçak yardımıyla, uzunlamasına ortadan ikiye keserek, uç kısmını bırakın (V şeklinde olmalı)

2

Kestiğiniz çubukları kapaklı bir cam şişeye yerleştirin (şişeniz kısaysa, sığacak şekilde ortadan ikiye de bölebilirsiniz)

3

Üzerine votkayı dökerek, kapağı kapalı bir şekilde, güneş görmeyen bir dolabın içinde, zaman zaman şişeyi çalkalayarak 2 ay süreyle bekletin

4

Bu süre boyunca solüsyonun rengi koyulaşacak ve aroması keskinleşmeye başlayacaktır

5

2 ayın sonunda vanilya özütünüzü “1 yıl süreyle bozulmadan” kullanmaya başlayabilirsiniz

6

Şefin Notu

Keklere, pasta ve kurabiyelere şimdiye kadar kullanmış olduğunuz sentetik vanilyadan ne kadar farklı bir lezzet kattığını kendiniz tecrübe edin"

Kekleriniz, Pastalarınız ve Kurabiyeleriniz Bu Tarifle Lezzetlensin... Sevgiyle Kalın... ♥

önceki
Tiramisu
sonraki
Ev Yapımı Hamburger
önceki
Tiramisu
sonraki
Ev Yapımı Hamburger

3 Yorum Yorumları Gizle

Merhaba Filiz Hanım, evet ben de fark ettim. Site güncellenirken bazı tarifler atlanmış. Bu da onlardan biri. Eski siteden aktarılacaklar arasına yazdık. Bir kaç güne yüklenmiş olur.

Yorum ekleyin