0 0
Devil’s Food Cake (Çok Çikolatalı Pasta)

Sosyal ağında paylaş:

Ya da linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kaç Kişilik? :
Not: Kullanacağınız su bardağı 240 ml ölçüsünde olmalıdır
KEK İÇİN MALZEME LİSTESİ:
245 gram un (yaklaşık 1 + 3/4 su bardağı)
350 gram toz şeker (1 + 3/4 su bardağı)
65 gram (3/4 su bardağı) kakao (işlem görmemiş saf/doğal kakao tozu)
2 silme yemek kaşığı da kalıpları kaplamak için
1 silme tatlı kaşığı kabartma tozu
1 paket (5 gram) karbonat
1 silme tatlı kaşığı tuz
240 ml buttermilk (Kefir kullanabilirsiniz. Buttermilk’in nasıl yapıldığını, aşağıda “Notlar” bölümünde ayrıca yazdım, çok kolay )
100 ml (1/2 su bardağı) sıvı yağ
2 büyük yumurta (oda sıcaklığında!!)
1 tatlı kaşığı vanilya özütü (veya vanilin)
240 ml (1 su bardağı) taze hazırlanmış sıcak filtre kahve (veya sıcak su)
GANAJ VE ARA KREMA MALZEME LİSTESİ:
250 gram bitter çikolata
200 gram sütlü çikolata
125 gram soğuk (küp küp kesilmiş tereyağı)
2 kutu (200 ml x 2) krema

Devil’s Food Cake (Çok Çikolatalı Pasta)

  • : 60
  • 12 Kişilik
  • Zor

Malzemeler

Açıklamalar

Paylaş

devils_food_cake_cok_cikolatali_pasta-2_b8aa9757d6b6838a80e6f8e04f4a2ded

Cheesecake’leri ve Brownie’leri saymazsam, evde pasta yapma alışkanlığım neredeyse hiç olmadı. Neden olmadı diye soracak olursanız, ilgisizliğim, sabırsızlığım ve bu konudaki beceriksizliğim gibi nedenleri rahatlıkla sıralayabilirim 🙂

Pratik olmayan, saatlerce uğraştıran, sabır gerektiren tüm tariflerden oldukça uzağım ve bu işi yapabilenlere de büyük saygı duyuyorum 🙂

Bu sebeple, özel günlerde risk almamak için, pasta kısmını, bu işi profesyonel olarak yapan dostlarıma sipariş vermek suretiyle hallediyorum 🙂

2014’ü 2015’e bağlayan Yılbaşı gecesi için, Cafe Fernando’nun kitabından heveslenerek yaptığım “Devil’s Food Cake” çok iltifat alınca, bu yılbaşı için de benzeri bir pasta yapmaya heveslendim 🙂

Fakat, öyle bir hasta oldum ki, pasta masta hayal oldu 🙂 Sofrayı nasıl kurduğumu bile hatırlamıyorum… Bayılmışım 🙂 Velhasılıkelam, o yapamadığım pasta içimde kaldı tabii 🙂 Evde raporlu olduğum ve bir parça ayaklanabildiğim ilk zamanda da, kendimi mutfağa atıp başladım kek karıştırmaya 🙂

Siz pastayı nasıl seversiniz bilmiyorum ama benim favorim her zaman “Çikolatalı”dır. Kekinin dokusu kesinlikle yoğun ve nemli olmalıdır. Her bir lokmasını, ağzımda yavaş yavaş çevirip; mutlulukla mideme gönderirken, çikolatanın damağımda bıraktığı o muhteşem lezzeti hissetmeliyim 🙂 İşte bu yüzden, denediğim birkaç farklı “en iyi” tarifi birleştirip, sonunda kendi istediğim gibi bir kek yapabilmeyi başardım. Ve artık sizlerle paylaşabilirim 🙂

Bu tarifte kullanmanızı istediğim üç önemli malzeme var. Birincisi “buttermilk”, ikincisi “kahve” ve üçüncüsü de “sıvı yağ”. Buttermilk dediğiniz şey aslında limon suyu veya sirke ile kesilmiş süt. Yapılışını daha önce “Ev Yapımı Taze Krema” reçetesi içinde yazmıştım. Yapımı oldukça kolay. Ama uğraşamam derseniz, yerine oda sıcaklığında “kefir” kullanın. Aynı işi görecektir 🙂

Kahve ise, kekin kahve aromalı olması için değil. Düşündüğünüz gibi, kahve de kokmuyor üstelik. Kahve, kakao aromasının açığa çıkıp, keke nüfuz etmesini sağlamak için. Bu sayede, kekiniz çok daha nemli ve hissedilir derecede çikolata aromalı olacaktır 🙂 Bir başka sefer, yabancı reçetelerde sıklıkla geçen, “dutch processed cocoa” ve “unsweetened cocoa” arasındaki farkı anlatacağım. Şimdi yazarken aklıma geldi 🙂 Kahveyi sıvı halde, tercihen taze pişirilmiş ve sıcak olarak kullanacağız. Bu sebeple, sizden bir su bardağı kadar (240 ml) filtre kahve hazırlamanızı rica edeceğim 🙂 Böyle bir imkanınız yoksa yerine alternatif olarak “sıcak su” kullanabilirsiniz.

Karbonat ve doğal/saf Kakao tozunun (tatlandırılmamış / unsweetened) birlikte etkileşime geçerek oluşturdukları “bordoya çalan kırmızı” renk sebebiyle, kendisine “Devil’s Food” (Şeytanın Yemeği) dendiğini de belirtmeden geçemeyeceğim 🙂 Bu rengi ancak doğal kakao tozu kullandığınızda elde ettiğinizden, “Dutch-Processed” tabir edilen “alkalize işlem görmüş” kakao kullanmamanızı tavsiye ederim.

Keke nemli ve yoğun dokusunu veren önemli bir malzeme ise “sıvı yağ”. “Havuçlu Cevizli Kekimi” denemiş olanlar, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır 🙂 bu sebeple, tereyağı yerine lütfen “sıvı yağ” kullanın (ben Ayçiçek yağı kullanıyorum).

Bir diğer önemli husus ise “yumurtaların oda sıcaklığında” olması gerektiği! Yüksek hızda mikserde çırpılan oda sıcaklığındaki yumurtalar, kekinizin daha hacimli olmasını sağlarken, diğer yandan malzemelerin hamura daha homojen olarak karışmasına yardımcı olacaktır.

Tam olarak aynı kıvamı ve lezzeti tutturabilmeniz adına, pek çok kez dile getirdiğim üzere, en kısa zamanda, bir Dijital Mutfak Terazisi edinmenizi öneriyorum 🙂

Doğal (alkalize işlem görmemiş) kakao tozunu ben genellikle internetten sipariş ediyorum. Kullandığım çikolatalar ve kakao tozu için, kalitesine güvendiğim ve çok memnun kaldığım Callebaut markasını “Gurmenet”ten temin ediyorum. Farklı Kakao alternatifleri için “N11”den de destek alabilirsiniz 🙂

Lütfen pastanın yapımına geçmeden önce, yukarıda nelere dikkat edilmesi konusunda biraz detaya girdiğim önemli hususları okumayı unutmayınız 🙂

5.891 kez ziyaret edildi. Bugünkü ziyaret sayısı: 4 visits today

Adımlar

1
Tamamlandı

Öncelikle 20 cm (22 cm de olabilir) çapında “2 adet” yuvarlak kek kalıbını yağlayıp, kakao ile kaplayın (kalıbı kakao kullanarak “unluyorsunuz” gibi düşünün)

2
Tamamlandı

Kelepçeli kalıp kullanabilirsiniz. Her iki şekilde de, tabana bir yağlı kâğıt yerleştirip bir miktar yağladıktan sonra üzerine kakao eleyin! Bu şekilde, kekin tabana yapışma ihtimali neredeyse sıfırdır. Benim kalıplarımın tabanları çıkmadıkları için, ben her ikisi için de, aynı çapta iki yuvarlak pişirme kâğıdı kesiyorum. Bunun için kalıpları pişirme kâğıdının üzerine koyup, bir kalemle çizip kesiyorum. Aklınızda bulunsun :) Ben kalıplarıma güveniyorum, kâğıda gerek yok derseniz, bu kısmı atlayabilirsiniz!

3
Tamamlandı

Şimdi fırını 175 dereceye ısıtmaya başlayabilirsiniz.

4
Tamamlandı

Kek Hazırlama

Un, şeker, kakao, kabartma tozu, karbonat ve tuzu birlikte eleyin ve bir kenarda bekletin

5
Tamamlandı

Bir el mikseri veya stand mixer yardımıyla, buttermilk’i (ya da kefiri), sıvı yağı, oda sıcaklığındaki yumurtaları ve vanilya özütünü yüksek devirde 3-4 dakika kadar çırpın

6
Tamamlandı

Kenarda beklettiğiniz kuru malzemeleri (un, şeker vs..), hazırladığınız bu sıvı karışıma yavaş yavaş yedirirken mikseri düşük devirde tutarak karıştırmaya başlayın

7
Tamamlandı

Son olarak sıcak kahveyi (veya suyu) ilave edin ve hepsini birden karıştırın

8
Tamamlandı

Elde ettiğiniz karışım, beklediğiniz şekilde bir kek hamuru kıvamında olmayacak! Ve hatta oldukça “akışkan” diyebileceğiniz bir kıvamda olacak, bu normal. Endişelenmeyin :)

9
Tamamlandı

Karışımı kek kalıplarına eşit olarak paylaştırın (bu noktada ben her zaman tartı kullanıyorum. Önce tamamını tartıyor, ikiye bölüyor ve aynı gramajda paylaştırıyorum). Göz kararı olarak da pay edebilirsiniz elbette :)

10
Tamamlandı

Önceden ısıttığınız 175 dereceli fırının orta rafına yerleştirdiğiniz telin üzerinde yaklaşık 27-30 dakika pişirin (kürdan batırdığınızda temize yakın çıkmalı)

11
Tamamlandı

Kekleri kalıptan çıkarmadan önce, tezgâh üzerinde ılınana kadar –yaklaşık 20-25 dk- bekletin ve yağlı kâğıt serdiğiniz tepsilere kalıbı ters çevirerek çıkarın (ne kadar kolay çıktıklarına inanamayacaksınız :))

12
Tamamlandı

Her iki keki de, ara kremasını sürmeden ve kaplamasını (ganaj) yapmadan önce bir gece buzdolabında üzerleri streç filmle örtülü olarak bekletmenizi tavsiye ederim. Bu şekilde beklettiğiniz kekler hem tam olarak kıvamını bulacak ve hem de daha kolay kesileceklerdir.

13
Tamamlandı

Ganaj ve Ara Krema

Kremayı bir çelik tencerenin içine alıp, kaynama noktasına gelene kadar ısıtın ancak kaynatmayın

14
Tamamlandı

Ateşten alıp içine çikolataları ekleyip, homojen olarak eriyene kadar karıştırın

15
Tamamlandı

Soğuk tereyağı parçalarını da ekleyip karıştırarak işlemi tamamlayın

16
Tamamlandı

Ganaj oda sıcaklığına gelince (arada gidip karıştırmanız gerekecek), üzeri streç filmle örtülü olarak keklerle birlikte 1 gece bekletin ancak buzdolabına kaldırmayın, donar ve çok sertleşir.

17
Tamamlandı

Birleştirme

Her iki keki de tezgâh üzerine alın ve ortadan ikiye kesin (dilerseniz bütün olarak kullanıp 2 katlı bir pasta da yapabilir; Veya tepelerinden bir miktar keserek inceltebilirsiniz)

18
Tamamlandı

Birinci keki, düz yüzeyi yukarıya bakacak şekilde servis tabağına alın. Bir spatula veya bıçak yardımıyla, kullanacağınız kremayı yayın ve üzerine ikinci keki düz tarafı alta (bombeli/yuvarlak tarafı üste) gelecek şekilde birincinin üzerine yerleştirin ve yine kremayı yukarıdan koyup yanlara doğru yayarak dekore edin. Üzerine dalga efekti verebilmek için, bir kaşığın tersinden veya bir pasta spatulasından yardım alabilirsiniz :)

19
Tamamlandı

Pastayı üzeri kapalı olarak buzdolabına kaldırın ve servis için 2-3 saat daha bekletin.

20
Tamamlandı

Buzdolabından çıkarır çıkarmaz servis yapmamanızı tavsiye ederim. Rahat kesebilmek için, bir süre oda sıcaklığında bekletin.

21
Tamamlandı

Notlar

1) Buttermilk yapımı:
1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyunu bir cam kâsenin içine alın
Üzerine (toplamı 1 cup = 1 su bardağı = 240 ml olacak şekilde) süt ekleyip karıştırın
Bu şekilde 10-15 dakika bekletin
(Bu işlem için, Paşabahçede satılan, cam ölçü kaplarını bilirsiniz. En pratik olarak, bu kabın içine limon suyunu koyun ve sütü de “1/2 pint” çizgisine kadar ekleyip karıştırın :) Pint olayına çok aşina olmamakla birlikte, Paşabahçeden hala 240 ml çizgili bir ölçü kabı bekliyorum :) )
Kesilmiş ve pütür pütür olmuş sütünüzü “buttermilk” adı geçen tüm tariflerde rahatlıkla kullanabilirsiniz
2) Pişmiş kekleri, “üzerleri kapalı olarak” 4 güne kadar oda sıcaklığında, 7 güne kadar buzdolabında ve 3 aya kadar da deep freez’de bozulmadan muhafaza edebilirsiniz ancak bir gece önceden deep freez’den çıkarıp, buzdolabına almanız gerekiyor.
3) Kremaya ek olarak çikolata veya meyve parçaları kullanabilir, pastanızı farklı şekillerde dekore edebilirsiniz. İsterseniz bütün halde, yoğun ve ıslak dokulu bir kakaolu kek olarak kullanabilirsiniz :)

Pınar

Doğma büyüme Ankara’lı. Evli, iki çocuk annesi ve çalışıyor. Evine, ailesine ve mutfağa düşkün, tipik bir Yengeç burcu. devamı...

önceki
Hardallı Mercimek Salatası
sonraki
Entekke Böreği
önceki
Hardallı Mercimek Salatası
sonraki
Entekke Böreği

26 Yorum Yorumları Gizle

Merhaba!
Ben bu tarifi denedim, dün pişirdim, bugün birleştirdim, yarın da yiyeceğiz, ve çok zor bekliyorum. Ama bir sorunum var ganajım sertleşmedi, belki bir krema markası önerebilirsiniz, kelepçeli kalıpla tutuyorum şimdilik.
Buttermilk’i de kendim yaptım (teşekkürler tarif için :)), ama limon suyu denemem pek bir işe yaramadı, dolayısıyla sirke en kolay çözüm sanırım.
Ve kek çooooook nemli çok lezzetli.
Ellerinize sağlık 🙂

Meltem Hanım Merhaba,
Size çok geç dönüş yaptığım için öncelikle özür diliyorum.. Mesajlarım çok birikmiş. Hepsini tek tek cevaplıyorum ve söz bir daha bu kadar bekletmeyeceğim! Bir yandan da kızıyorum kendime.. kusura bakmayın.
Piyasadaki limonlar o kadar dandik ki maalesef haklısınız. Sirke kullanmanız iyi olmuş.
Bu arada benim favori krema markam SEK. Tavsiye ederim size de.
Ganaj, buzdolabında oldukça sertleşir. Çok ilginç. Niye sertleşmedi acaba?
Yine de ellerinize sağlık.. Zor bir pasta sayılır.
Denemiş olmanız bile bence harika :))

Merhaba!
Ben bu tarifi denedim, dün pişirdim, bugün birleştirdim, yarın da yiyeceğiz, ve çok zor bekliyorum. Ama bir sorunum var ganajım sertleşmedi, belki bir krema markası önerebilirsiniz, kelepçeli kalıpla tutuyorum şimdilik.
Buttermilk’i de kendim yaptım (teşekkürler tarif için :)), ama limon suyu denemem pek bir işe yaramadı, dolayısıyla sirke en kolay çözüm sanırım.
Ve kek çooooook nemli çok lezzetli.
Ellerinize sağlık 🙂

Meltem Hanım Merhaba,
Size çok geç dönüş yaptığım için öncelikle özür diliyorum.. Mesajlarım çok birikmiş. Hepsini tek tek cevaplıyorum ve söz bir daha bu kadar bekletmeyeceğim! Bir yandan da kızıyorum kendime.. kusura bakmayın.
Piyasadaki limonlar o kadar dandik ki maalesef haklısınız. Sirke kullanmanız iyi olmuş.
Bu arada benim favori krema markam SEK. Tavsiye ederim size de.
Ganaj, buzdolabında oldukça sertleşir. Çok ilginç. Niye sertleşmedi acaba?
Yine de ellerinize sağlık.. Zor bir pasta sayılır.
Denemiş olmanız bile bence harika :))

Merhaba!
Ben bu tarifi denedim, dün pişirdim, bugün birleştirdim, yarın da yiyeceğiz, ve çok zor bekliyorum. Ama bir sorunum var ganajım sertleşmedi, belki bir krema markası önerebilirsiniz, kelepçeli kalıpla tutuyorum şimdilik.
Buttermilk’i de kendim yaptım (teşekkürler tarif için :)), ama limon suyu denemem pek bir işe yaramadı, dolayısıyla sirke en kolay çözüm sanırım.
Ve kek çooooook nemli çok lezzetli.
Ellerinize sağlık 🙂

Meltem Hanım Merhaba,
Size çok geç dönüş yaptığım için öncelikle özür diliyorum.. Mesajlarım çok birikmiş. Hepsini tek tek cevaplıyorum ve söz bir daha bu kadar bekletmeyeceğim! Bir yandan da kızıyorum kendime.. kusura bakmayın.
Piyasadaki limonlar o kadar dandik ki maalesef haklısınız. Sirke kullanmanız iyi olmuş.
Bu arada benim favori krema markam SEK. Tavsiye ederim size de.
Ganaj, buzdolabında oldukça sertleşir. Çok ilginç. Niye sertleşmedi acaba?
Yine de ellerinize sağlık.. Zor bir pasta sayılır.
Denemiş olmanız bile bence harika :))

Merhaba!
Ben bu tarifi denedim, dün pişirdim, bugün birleştirdim, yarın da yiyeceğiz, ve çok zor bekliyorum. Ama bir sorunum var ganajım sertleşmedi, belki bir krema markası önerebilirsiniz, kelepçeli kalıpla tutuyorum şimdilik.
Buttermilk’i de kendim yaptım (teşekkürler tarif için :)), ama limon suyu denemem pek bir işe yaramadı, dolayısıyla sirke en kolay çözüm sanırım.
Ve kek çooooook nemli çok lezzetli.
Ellerinize sağlık 🙂

Meltem Hanım Merhaba,
Size çok geç dönüş yaptığım için öncelikle özür diliyorum.. Mesajlarım çok birikmiş. Hepsini tek tek cevaplıyorum ve söz bir daha bu kadar bekletmeyeceğim! Bir yandan da kızıyorum kendime.. kusura bakmayın.
Piyasadaki limonlar o kadar dandik ki maalesef haklısınız. Sirke kullanmanız iyi olmuş.
Bu arada benim favori krema markam SEK. Tavsiye ederim size de.
Ganaj, buzdolabında oldukça sertleşir. Çok ilginç. Niye sertleşmedi acaba?
Yine de ellerinize sağlık.. Zor bir pasta sayılır.
Denemiş olmanız bile bence harika :))

Merhaba ben de bu tarifi denemek istiyorum ancak bu ölçüdeki keki 2 ayrı kalıp yerine 28 cm lik kelepçeli bir kalıpta tek seferde pişirsem olurmu acaba?

Merhaba ben de bu tarifi denemek istiyorum ancak bu ölçüdeki keki 2 ayrı kalıp yerine 28 cm lik kelepçeli bir kalıpta tek seferde pişirsem olurmu acaba?

Merhaba ben de bu tarifi denemek istiyorum ancak bu ölçüdeki keki 2 ayrı kalıp yerine 28 cm lik kelepçeli bir kalıpta tek seferde pişirsem olurmu acaba?

Merhaba ben de bu tarifi denemek istiyorum ancak bu ölçüdeki keki 2 ayrı kalıp yerine 28 cm lik kelepçeli bir kalıpta tek seferde pişirsem olurmu acaba?

Cafe fernando dan ziyade bu tarif Martha Stewart a ait ! O da onun tarifini almış sanırım.Aynı şekilde çikolatalı cheescake tarifidir Martha ya ait.Elinize sağlık çok güzel görünüyor.

Cafe fernando’nun tarifi olduğunu söylemedim zaten. Ondan esinlendiğimi belirttim 🙂 Martha Stewart ve biri daha vardı, ismini hatırlayamadım. Kim olduğunu bulup güncelleyeceğim. Bu aklımdaydı 🙂 Teşekkürler

Cafe fernando dan ziyade bu tarif Martha Stewart a ait ! O da onun tarifini almış sanırım.Aynı şekilde çikolatalı cheescake tarifidir Martha ya ait.Elinize sağlık çok güzel görünüyor.

Cafe fernando’nun tarifi olduğunu söylemedim zaten. Ondan esinlendiğimi belirttim 🙂 Martha Stewart ve biri daha vardı, ismini hatırlayamadım. Kim olduğunu bulup güncelleyeceğim. Bu aklımdaydı 🙂 Teşekkürler

Cafe fernando dan ziyade bu tarif Martha Stewart a ait ! O da onun tarifini almış sanırım.Aynı şekilde çikolatalı cheescake tarifidir Martha ya ait.Elinize sağlık çok güzel görünüyor.

Cafe fernando’nun tarifi olduğunu söylemedim zaten. Ondan esinlendiğimi belirttim 🙂 Martha Stewart ve biri daha vardı, ismini hatırlayamadım. Kim olduğunu bulup güncelleyeceğim. Bu aklımdaydı 🙂 Teşekkürler

Cafe fernando dan ziyade bu tarif Martha Stewart a ait ! O da onun tarifini almış sanırım.Aynı şekilde çikolatalı cheescake tarifidir Martha ya ait.Elinize sağlık çok güzel görünüyor.

Cafe fernando’nun tarifi olduğunu söylemedim zaten. Ondan esinlendiğimi belirttim 🙂 Martha Stewart ve biri daha vardı, ismini hatırlayamadım. Kim olduğunu bulup güncelleyeceğim. Bu aklımdaydı 🙂 Teşekkürler

Yorum ekleyin