Temel Tart Hamuru (Yumurtalı / Yumurtasız)

Sosyal ağında paylaş:

Ya da linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kaç Kişilik? :
350 gr (yaklaşık 2+1/2 cup = 2.5 su bardağı) Çok Amaçlı Un
2.5 yemek kaşığı (40 gr) Pudra Şekeri
çay kaşığının ucuyla Tuz
230 gr küp küp minik doğranmış "tuzsuz" Tereyağı
1 orta boy (hafifçe çırpılmış) Yumurta
1 tatlı kaşığı taze sıkılmış Limon Suyu
3 yemek kaşığı "buz gibi su" (Suyu, yarım bardak su içine bir kaç parça buz atarak hazırlayabilirsiniz)

Temel Tart Hamuru (Yumurtalı / Yumurtasız)

Ölçüler, 24-26 cm çapında bir kalıp ve üzeri kapalı formdaki tüm tartlar için verilmiştir. Üzeri açık formda pişireceğiniz turta/tartlarınız için malzemeleri yarım ölçü kullanabilirsiniz.

16 Temmuz 2013

Özellikler:
  • Vejeteryan

Açık veya kapalı, olarak pişireceğiniz, her türlü tart ve turta için, lezzet garantili mükemmel bir tariftir. Tercihinize göre, yumurtalı veya yumurtasız olarak hazırlayabilirsiniz :)

  • : 30
  • 10 Kişilik
  • Orta

Malzemeler

Açıklamalar

Paylaş

klasik_tart-1_39937295272bcb1516ac0f48d0cb7b28Bu hamuru, çoğunlukla mevsim meyveleri ve farklı dolgu alternatifleriyle sıklıkla kullanacağım için ayrı bir başlık altında detaylıca yazmak istedim. Tart ve Turta ile ilgili uzun uzun bir şeyler okumak isterseniz de, daha önce paylaştığım kayınvalidemin meşhur “Elmalı Kolay Turta tarifinin ön yazısını okuyabilir, hatta bir gün belki deneyebilirsiniz bile 🙂

Hepi topu 30, bilemedin 35 dakika içinde de, ağızda dağılan, kıyır kıyır, gerçekten çok lezzetli bir tart hamuru hazırlamış olacaksanız.  Garantisi, tabii ki bende 🙂 Amaaaaaaa, benim şu ana kadar deneyimlediğim en mükemmel tart hamuru olmasından mütevellit, bu tarifi “belki bir gün” değil, kesinlikle hemen şimdi denemelisiniz! İhtiyacınız olan yalnızca 5 kalem malzeme listesi var 🙂 Tereyağı, Yumurta (isteğe bağlı), Su, Pudra Şekeri ve Limon Suyu. İşte hepsi bu kadar 🙂

Öncelikle, hamurun nasıl bu kadar mükemmel bir formda ve istenilen lezzette olmasının arkasında, elbette ve her zaman olduğu gibi bir kaç küçük ama önemli püf noktasını okumanızı isterim:

1. Kullanacağınız tüm malzemenin soğuk ve hatta “çok soğuk” olması gerekiyor. Başlamadan önce, hamur malzemelerini hazırlayıp, bir yarım saat kadar buzdolabında bekletin ve kullanmadan hemen önce de çıkarın (tereyağı ve buzlu/çok soğuk suyu en son çıkarın ama!)

2. Hamuru hazırlarken, açarken ve kalıba yerleştirdikten sonra tereyağının erimesine fırsat vermeden mümkün olduğunca hızlı hareketlerle çalışın. Özellikle fırına girmeden önce, tereyağının hamurun içindeki soğuk formunu koruması önemli. İşte bu yüzden, hamuru açıp kalıba yerleştirdikten sonra, ister istemez oda sıcaklığına gelen tereyağının tekrar soğuk formuna ulaşmasını sağlamak için, 1 saat buzdolabında ya da 30 dakika derin dondurucuda bekletiyoruz. Bu işlemi, aynı zamanda hamurun pişerken çekmesini/küçülmesini önlemek için de yapıyoruz.

Soğuk formdaki tereyağının, 180 dereceli fırın sıcaklığına ulaştığında, içindeki suyun buharlaşarak, hamurun içinde katmanlar oluşturmasını, başka bir deyişle bizim “kıyır kıyır” tabir ettiğimiz, ağızda dağılan formunu da bu minik detaya borçluyuz.

Not: Hazırladığınız ve kalıba yerleştirdiğiniz hamuru, dilerseniz streç filme hava almayacak şekilde paketleyip, 1-2 güne kadar buzdolabında bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

3. Hamuru hazırlarken, karıştırma aşamasında aşırıya kaçmayın.  Bu yüzden, ellerinizi kullanmadan, pratik bir şekilde hazırlamak için ben her zaman -çelik bıçaklı- bir mutfak robotu kullanmanızı tavsiye ediyorum ki, nasıl hazırlandığını aşağıda ayrıca yazdım. Aşırı yoğurulan ve oynanan (mıncıklanan) hamur, açığa çıkan glüten sebebiyle, tart veya turtamızda istemediğimiz sert bir doku kazanmasına sebep olacaktır.

4. Buzdolabında beklettiğimiz, oldukça sert formdaki hamuru nasıl açıp incelteceğiz diye de dert etmeyin. Her seferinde eser miktarda un kullanarak, bir merdane yardımıyla “hamurun merkezinden kenarlarına doğru” genişleterek ve her seferinde hamuru döndürerek, özenli bir şekilde genişleterek yavaş yavaş inceltin. Kenarlardan çatlama veya kırılma olursa, elinizle nazikçe birleştirebilirsiniz. Yalnız, hamuru kalıba yerleştirmeden önce üzerinde kalan fazla unları bir fırça yardımıyla ya da üfleyerek temizleyin. Fazla un, tart hamurunuzun sertleşmesine ve merdaneyle açarken de çatlamasına yol açar! Bu sebeple, daha pratik ve risksiz olması açısından size “Kafes Turta Yapımı“nda gösterdiğim gibi hafifçe unladığınız iki pişirme/yağlı kağıdı arasında açmanızı öneririm. Buzdolabına kaldırmadan önce, oda sıcaklığında yumuşak forma gelmiş olan hamur veya hamur parçalarını henüz yumuşakken streç filmle sarıp üzerinden merdaneyle hafifçe geçerek disk/yassı hale getirirseniz, buzdolabından çıkardıktan sonraki açma işleminde de hem zamandan kazanırsınız hem de açarken zorlanmazsınız.

klasik_tart-2

 

klasik_tart-3

5. Tart hamuru, genellikle ilk 20 dakika üzeri açık bir şekilde 200 derecede ve sonrasında da üzeri aluminyum folyo veya bir parça pişirme kağıdı ile örtülü olarak 170 derecede 50-55 dakikada ideal formuna ulaşır. Bu sebeple, pişirme süreleri önemlidir. Çok fazla pişirirseniz hem üzeri yanar ve hem de hamur gevrekliğini kaybeder.

6. Daha parlak ve aynı zamanda da kızarmış bir görünüm kazanması için, turtayı fırına sürmeden önce (deep freez’den aldıktan hemen sonra) üzerine, çok az miktarda (1 tatlı kaşığı kadar) süt, krema, soğuk su veya pekmezle çırpılmış 1 yumurta sarısını hamurun üzerine bir yumurta fırçası yardımıyla nazikçe sürebilir, hatta bir miktar da toz şeker serpiştirebilirsiniz 🙂

Önemli Not: Vermiş olduğum ölçüler, üstü kapalı (ya da kafes formlu) turtalar içindir.  Üstü açık pişirmek isterseniz, malzeme listesindeki gramajları yarıya düşürün. Her iki formda da yumurta sayısı aynıdır.  Yalnız, dikkat! Su miktarı değişecektir.  Yumurtasız denemek isteyenler, özellikle su miktarını, vermiş olduğum ölçüler doğrultusunda +/- olarak ayarlayabilirler. 

klasik_tart-4

(Visited 1.410 times, 4 visits today)

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Adımlar

1

Elle Hazırlama:

Büyük bir karıştırma kabının içine un, pudra şekeri ve tuzu alıp karıştırın. Üzerine küçük parçalar halinde doğradığınız soğuk tereyağ küplerini ekleyip, bir hamur yoğurucu ya da çatal yardımıyla ezerek birleştirin.
Tereyağı mümkün olan en ufak parçalar halinde bölünüp una karıştığı zaman, durun! Karışım hafif kumlu (aralarda fındık büyüklüğünde tereyağı parçaları göreceksiniz) bir kıvama gelmiş olmalı.

2

Bir küçük kasenin içinde yumurta, limon suyu ve 3 yemek kaşığı buzlu suyu çatalla kabaca karıştırdıktan sonra, kumlu karışımın üzerine gezdirin ve yine bir çatal veya hamur karıştırıcı yardımıyla hamuru birleştirin (bu noktada gerekli olduğunu düşünüyorsanız, hamurun kıvamına göre su ilavesi yapabilirsiniz ama suyu, hamura her seferinde yarım yemek kaşığı ölçüsüyle ekleyip, kıvamını kontrol edin)
İdeal form: Hamuru iki parmağınız arasında tutup sıkıştırdığınız zaman, birbirini tutmalı!

Çatal yerine elinizi de kullanabilirsiniz ancak elinizin sıcaklığı ile tereyağının erime süreci hızlanacağından yine çabuk hareket etmeye ve hamuru çok mıncıklamamaya dikkat etmelisiniz!

3

Hamuru, hızlıca hafifçe unlanmış tezgah üzerine alarak ellerinizle sıkıştırarak (yoğurmadan) top şekline getirin.

Üzeri kapalı bir tart hazırlayacaksanız; Hamuru iki eşit parçaya ayırdıktan sonra ayrı ayrı streç filme sarın ve dinlenmesi için en az 1 saat buzdolabına kaldırın.
Buzdolabında soğuyan ve dolayısıyla sertleşen hamurları daha kolay açabilmek için buzdolabına koymadan önce (yukarıda da bahsettiğim gibi) hafifçe unlanmış iki pişirme kağıdı arasında, üzerinden merdaneyle geçerek disk haline getirebilirsiniz.
Hamuru hemen kullanmayacaksanız, derin dondurucuda (sarılı olarak) bir hafta ve buzdolabında 3 gün bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.
Ancak kullanacağınız zamandan bir gece önce, hamuru buzdolabına indirmeyi unutmayın!

4

Mutfak Robotu ile Hazırlama:

Hamuru "mutfak robotu (food processor)" ile oldukça pratik bir şekilde hazırlamak isterseniz: Un, tuz ve pudra şekerini çelik bıçaklı ve geniş hazneli bir mutfak robotunun karıştırma haznesine alıp makineyi, bir kere çalıştırıp kapatın. Üzerine soğuk tereyağ parçalarını ekleyin. Mutfak Robotunu (pulse modunda) hamur kumlu bir form alana kadar, her seferinde bir kaç saniye çalıştırıp durdurun.

5

Küçük bir kasenin içinde yumurta, limon suyu ve 3 yemek kaşığı buzlu suyu çatalla kabaca çırpıp, hamurun üzerinden gezdirerek ilave edin ve makineyi yine "pulse" modunda bir kaç saniye süreyle çalıştırıp durdurarak, hamur toplanıncaya ve iki parmak ucunuz arasında tutup sıkıştırdığınızda birbirini tutacak forma gelene kadar bu işleme devam edin. Gerekiyorsa, 1 yemek kaşığı buzlu su/çok soğuk su ilavesi yapabilirsiniz.

6

Hazır olan hamuru, hızlıca "hafifçe unlanmış" tezgah üzerine alıp, yoğurmadan (ellerinizle sıkıştırarak) hızlıca toparlayıp top haline getirin. Ve yukarıda anlattığım gibi streç filme hava almayacak şekilde sararak, soğuması için buzdolabına kaldırın.
Üzeri kapalı bir tart hazırlayacaksanız; Hamuru iki eşit parçaya ayırdıktan sonra ayrı ayrı streç filme sarın ve dinlenmesi için en az 1 saat buzdolabında beklemeye alın.
Soğumuş ve dolayısıyla sertleşmiş olan hamur veya hamur parçalarını daha kolay açabilmek için buzdolabına koymadan önce (yukarıda da bahsettiğim gibi) hafifçe unlanmış iki pişirme kağıdı arasında, üzerinden merdaneyle geçerek yassılaştırıp, disk haline getirebilirsiniz.
Hamuru hemen kullanmayacaksanız, derin dondurucuda (sarılı olarak) bir hafta ve buzdolabında 3 gün kadar bozulmadan muhafaza edebilirsiniz. Ancak kullanacağınız zamandan bir gece önce, hamuru buzdolabına indirmeyi unutmayın!

7

YUMURTASIZ TART HAMURU İÇİN:

YALNIZCA SU MİKTARINI BİRAZ DAHA ARTIRMANIZ GEREKECEK. BU DURUMDA, KASEYE ÖNCE 1 TATLI KAŞIĞI LİMON SUYUNU KOYUN VE ÜZERİNE 7 YEMEK KAŞIĞI BUZLU SU İLAVE EDİP KARIŞTIRDIKTAN SONRA HAMURA İLAVE EDİN. İHTİYAÇ OLURSA 1 YA DA 2 YEMEK KAŞIĞI DAHA SU İLAVE EDEBİLİRSİNİZ. YALNIZ SUYUN BUZ GİBİ OLMASINA VE İLAVE EDECEĞİNİZ SUYU, HAMURA HER SEFERİNDE AZAR AZAR EKLEMENİZ GEREKTİĞİNE DİKKAT EDİN!

önceki
Klasik Pizza Hamuru-2
sonraki
Mozzarella ve Sucuklu Pizza
önceki
Klasik Pizza Hamuru-2
sonraki
Mozzarella ve Sucuklu Pizza

Yorum ekleyin