0 0
Temel Tart Hamuru Tarifi

Sosyal ağında paylaş:

Ya da linki kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kaç Kişilik? :
300 gr Un
60 gr (4 çorba kaşığı) Pudra Şekeri Pudra şekeri yerine, rondoda çekilerek incelttiğiniz toz şeker kullanabilirsiniz
200 gr (soğuk ve tuzsuz) Tereyağı
2 Yumurta Sarısı Yumurta kullanmak istemezseniz, aşağıda belirttiğim notu okuyun
2 çorba kaşığı buz gibi su Önden buzlu su hazırlamak daha pratik oluyor
1 veya 2 tatlı kaşığı Vanilya Özütü (Ekstresi)

Temel Tart Hamuru Tarifi

Meyveli, kremalı, jöleli tart, tartölet ve turtalarınızda her zaman kullanacağınız, ağızda dağılan mükemmel formuyla elinizin altında bulunması gereken mükemmel bir tarif

Özellikler:
  • Vejeteryan

Hamurun içine portakal, limon, mandalina, turunç gibi meyvelerin rendelenmiş kabuklarını ve seçeceğiniz tarife uygun olarak toz tarçın, nane gibi baharatlar ilave ederek farklı aromalar yakalayabilirsiniz

  • 8 Kişilik
  • Orta

Malzemeler

Açıklamalar

Paylaş

Birçok farklı tarifte gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bu tart hamurunu pişirip soğuttuktan sonra, içini 1 ölçü ev yapımı pastacı kreması veya limon kreması ile doldurup, üzerini taze mevsim meyveleri ile süsleyerek birbirinden leziz tartlar hazırlayabilirsiniz 🙂

En belirgin özelliğinin, piştikten sonra bile ağızda “ekmek kırıntısı” gibi, bizim “kıyır kıyır” tabir ettiğimiz o ağızda dağılma hissi olan bu hamurun Tuzlu Tart, Quiche ve Tart tabanlarında kullanabileceğiniz versiyonunu “Tuzlu Tart Hamuru (Shortcrust Pastry)” olarak sizlerle paylaşmıştım 🙂 Bu hamuru (Sweet Shortcrust Pastry), tuzlu hamur için kullandığımız teknikle ama malzemeler ve gramajlarındaki küçük değişikliklerle pratik bir şekilde hazırlayacağız.  Birçok farklı tarifte kullanacağımız ve her seferinde yeniden yazmamak için de, blogda ayrı bir post altında bulunsun istedim.

Vermiş olduğum malzeme listesini aynı gramajlarda kullanarak, 25 cm çapında ve 3 cm yüksekliğindeki bir tart kalıbını rahatlıkla döşeyebileceğiniz, 500 gr’lık nur topu gibi bir tart hamuru hazırlayabilirsiniz

Bu hamura alternatif olarak, dilerseniz, aynı teknikle yapılan, gramajı biraz daha fazla olduğu için üzeri kapalı formdaki turtlar için daha uygun olacağını düşündüğüm “Turta Hamuru” tarifini de deneyebilirsiniz.

Aşağıda madde madde detaylı ve alternatif yapım yöntemleriyle anlattığım Tart Hamuru yapımı sakın gözünüzü korkutmasın. Özellikle mutfak robotu kullanan arkadaşlarımın, hamuru hazırlayıp buzdolabına kaldırmaları 10 dakikadan daha az sürecektir.  Bu tekniği her türlü tart/quiche hamuru için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her zamanki gibi garantisi bende 🙂

O zaman, hadi başlayalım 🙂

3.417 kez ziyaret edildi. Bugünkü ziyaret sayısı: 1 visits today

Adımlar

1
Tamamlandı

Hamurun Hazırlanması:

Tereyağını küp küp kesip bir tasın içinde, "kullanana kadar" buzdolabında bekletin

2
Tamamlandı

Unu geniş ve derin bir karıştırma kabına eleyin ve pudra şekeriyle birlikte karıştırın

3
Tamamlandı

Tereyağını ekleyip, hamur ekmek kırıntısı gibi bir forma alana kadar unla birlikte parmak uçlarınızı kullanarak ovalamaya başlayın
- Bu aşamada çelik bıçaklı bir mutfak robotu kullanabilirsiniz ancak makineyi 2-3 saniye aralıklarla çalıştırıp kapatarak (veya varsa "pulse" fonksiyonunu kullanarak) hamur istenilen forma gelene bu şekilde devam etmelisiniz.
Tereyağının hamurun içinde tamamen erimesini istemediğimiz için hamuru yoğurmuyoruz ve mutfak robotu kullanıyorsak, makineyi uzun süreli çalıştırmıyoruz! Aklınızda bulunsun :)

Tart ve Turta gibi hamurları hazırlarken ve açarken hızlı hareket etmek ve hamuru gereğinden fazla yoğurmamak gerekiyor. Aksi halde, sert formda bir hamur elde edersiniz. Bu da aklınızda olsun :)

4
Tamamlandı

Hamurun ortasını çukur gibi açıp geri kalan malzemeyi (yumurta sarıları, vanilya özütü ve buzlu su) ekleyip, yine "parmak uçlarınızı" kullanarak yumuşak bir hamur elde edene kadar ovalayın (iki parmak ucunuzla hamuru sıktığınızda hamur kendini bırakmamalı, tutmalı)
- Bu aşamada da mutfak robotu kullanabilirsiniz, ancak yukarıda da belirttiğim gibi, hamur istenilen kıvama gelene kadar makineyi 2-3 saniye aralıklarla çalıştırıp kapatmalısınız.

5
Tamamlandı

Hazırladığınız hamuru hafifçe unlanmış tezgah üzerine alıp elinizin ayası veya bir hamur spatulası ile ezerek tüm malzemelerin hamurun içinde homojen bir şekilde dağılmasını sağlayın!
Bu işlemi 2-3 kez tekrar ederek, hamuru hızlı bir şekilde (yoğurmadan) avuç içlerinizi kullanarak birleştirip top haline getirin.

6
Tamamlandı

Hamuru streç filmle güzelce paketleyip dinlenmesi için en az 30 dakika buzdolabında tutun

7
Tamamlandı

Not: Buzdolabından oldukça sert formda çıkacak tart hamurunu daha rahat inceltip açabilmek için, hamuru buzdolabına kaldırmadan önce, iki streç film arasında üzerinden bir merdane ile (veya tek seferde üzerine yuvarlak düz formlu bir tabağın arkasıyla yavaş yavaş bastırarak) geçerek yuvarlak formda, 2 parmak kalınlığında yassıltıp, streç filmle güzelce paketledikten sonra, düz tabanlı bir tabağın içinde formu bozulmadan buzdolabına kaldırabilirsiniz. Bu da kolaylık olması açısından, notlarınızda bulunsun :)

8
Tamamlandı

Hamurun Açılması ve Kalıba Yerleştirilmesi:

Hamuru buzdolabından alıp oda sıcaklığında bir 10-15 dakika beklettikten sonra ister hafifçe unladığınız tezgah üzerinde, isterseniz daha pratik bir yöntem olan iki pişirme kağıdı arasında, yaklaşık 3 mm kalınlığında ve kullanacağınız kalıptan 6 cm daha büyük olacak şekilde açın (Ör: 20 cm çapında bir kalıp kullanıyorsanız hamuru 26 cm çapında açmalısınız)
Hamurun her yönde aynı kalınlıkta olmasına dikkat edin (genellikle kenar kısımları daha ince oluyor ama birazını içe katlayacağımız için sorun yok)
Hamuru açarken yırtılmalar, kopmalar olabilir. İki ucunu/kenarını üst üste getirip kopan kısmından merdaneyle geçerseniz parçaları yeniden birleştirebilirsiniz :)

9
Tamamlandı

Büyük Kalıp Kullanıyorsanız:

Kalıbınızın her yerini yağladıktan sonra, açtığınız hamuru yarısına kadar merdaneye sararak (ya da kullandığınız diğer başka bir yöntemle) kalıbın kenarlarından sarkacak şekilde (önce ortadan oturtun ve yavaş yavaş kenarlara doğru) yerleştirin. Bunu yaparken, ister bir parça hamur yardımıyla "ponponlayarak" ister hafifçe unladığınız parmaklarınızla hamuru tabana doğru bastırıp, kalıbın kenar ve köşelerine "hava boşluğu kalmayacak şekilde" tam olarak oturduğundan emin olun

10
Tamamlandı

Küçük Kalıplarda Pişirecekseniz:

Kalıpları yağladıktan sonra, 2-3 mm kalınlığında açtığınız bütün parçadan, kullanacağınız kalıp sayısı kadar parçalar çıkarın (kenar paylarını da düşünerek) ve kalıplara elinizle yerleştirin. Yine bir hamur parçası yardımıyla "ponponlayarak" hamuru tabana doğru bastırıp, kalıpların kenarlarına ve köşelerine "hava boşluğu kalmayacak şekilde" tam olarak oturduğundan emin olun.

11
Tamamlandı

Kenarlardan sarkan fazla parçaları, kalıbın üzerinden merdaneyle geçerek ayırın veya içe katlayın.

12
Tamamlandı

Not: Şefimiz, kalıptan sarkan parçayı kalıbın yüksekliğine göre ve kalıptan 1-2 mm daha yüksek bir şekilde içe katlayıp, sonra merdaneyle üzerinden geçiyordu. Bu da, hamurun pişerken çekip kayba uğramaması için iyi bir yöntem, aklınızda bulunsun :)
Kullanılan diğer bir yöntem ise, kenarlardan sarkan hamuru olduğu gibi bırakıp, üzerini kapatarak kör pişirme yaptıktan sonra kalıptan ayırmak. Bu yöntemi çok kullanmasam da, bazı kalıplar için uygun olabilir :)

13
Tamamlandı

Hamurun tabanına çatalla delikler açıp, üzerini streç filmle nazikçe örtün ve soğuması için 15 dakika buzdolabına kaldırın (zamanınız kısıtlıysa 10 dakika deep freez'de de tutabilirsiniz)
-Bu işlem, hamurun pişme esnasında çekmemesi için uygulanıyor

14
Tamamlandı

Kör Pişirme (Blind Bake):

Kalıbın içine yerleştirdiğiniz hamuru -malzemesiz olarak- boş pişirme yöntemine "Kör Pişirme" veya "Blind Bake" deniyor. Bu yöntemle, hamur, daha sonra kullanacağınız dolgu malzemesinin neminden pek etkilenmiyor ve dolayısıyla daha gevrek oluyor.

15
Tamamlandı

Fırını alt/üst konumda 180 dereceye ısıtın
İlave olarak fanı da çalıştırıyorsanız, 160 dereceye ısıtın

16
Tamamlandı

Büyük bir parça pişirme kağıdını elinizle buruşturup açın ve buzdolabından çıkardığınız tart kalıbının üzerine -kenarlarını da kapatacak şekilde- yerleştirin

17
Tamamlandı

Tabana ağırlık yapacak şekilde "nohut, fasulye, kuru bakla" tarzı bir malzemeyle ağzına kadar doldurun

18
Tamamlandı

Tek bir büyük kalıp için: 10-15 dakika;
Bir kaç tane küçük kalıp için: 8-10 dakika, yalnızca tabanları oturana kadar pişirip, üzerine ağırlık yaptığımız kağıdı içinden alın
Fırını kapatmayın!

19
Tamamlandı

Tart hamurunu bu sefer içi tamamen boş olarak:
Büyük kalıp için: 10 dakika; ve
Küçük kalıplar için: 4-5 dakika daha pişirin ve tezgah üzerine alıp ılınmaya bırakın

20
Tamamlandı

Bundan sonra, seçmiş olduğunuz tarife göre ilerleyebilirsiniz ♥

21
Tamamlandı

Kullanmadığınız ya da artan hamurları birleştirip, hava almayacak şekilde paketledikten sonra 6 aya kadar deep freez'de (derin dorundurucu) bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

Pınar

Doğma büyüme Ankara’lı. Evli, iki çocuk annesi ve çalışıyor. Evine, ailesine ve mutfağa düşkün, tipik bir Yengeç burcu. devamı...

önceki
Çikolatalı Mozaik Pasta
sonraki
Limonlu Tart (Tarte au Citron)
önceki
Çikolatalı Mozaik Pasta
sonraki
Limonlu Tart (Tarte au Citron)

Yorum ekleyin

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here